Co ogrodnik może robić zimą?

Może popaść w szaleństwo. Poważnie zastanawiam się, czy właśnie to mnie nie spotkało. Dlaczego tak myślę? Oceńcie sami.
Właściwie nie ma dnia bym nie myślała o ogrodzie, a każdy poranek wygląda tak samo - piję kawę i oglądam "Gardeners' World" (nagrałam sobie trzy sezony). To już świadczy o lekkim zaburzeniu. 
Ale na tym nie koniec, cały czas planuję przyszłe ogrodowe prace. Przede wszystkim posieję mnóstwo kwiatów, będziemy budować ścieżki, grządki warzywne, pergole i... staw.

Fot. pixabay.com/Couleur

O, tak!  Oczko wodne (z tym stawem to lekko przesadziłam). To moje marzenie. Wielokrotnie już pisałam, że ogród tworzę na pustyni, a jedno miejsce jest tam wyjątkowo suche. Nic tam nie chce rosnąć, nawet perz zatrzymał się w połowie drogi.


Aby zmienić mikroklimat w tym zakątku, wykopiemy oczko wodne. Pewnego zimowego dnia rozmarzyłam się na temat stawu i tego, co w nim zamieszka. Bardzo chciałabym mieć żaby, bo od dziecka je uwielbiam. Postanowiłam zaprosić jedną już teraz. I oto jest!


Pierwszy raz malowałam na kamieniu. Użyłam zwykłych farb akrylowych i kredowych, różnych firm, po prostu tego, co miałam pod ręką.


Namalowana farbami wydała mi się zbyt "płaska i sucha". A wiecie jak kończą suche żaby? Ja wciąż mam w pamięci wierszyk Brzechwy, więc postanowiłam, że moja żaba będzie mokra! Pomalowałam ją bezbarwnym lakierem z połyskiem (tak dawno go nie używałam, że musiałam wpierw pojechać do budowlańca). No i żaba stała się mokra .


Nie wiem czy malowanie zwierząt na kamieniu też jest oznaką szaleństwa, ale strasznie mi się takie "płótno" spodobało. Powstaną kolejne. Teraz maluję jaszczurkę, a w planach jest motyl, ważka, jeż, mysz... Bo mój staw ma być pełen życia! 
A ogród pełen kwiatów. Niestety budowa pochłania cały budżet, więc zieloną przestrzeń tworzę niewielkim nakładem finansowym. By mieć kwiaty muszę je sama wyhodować. Najtaniej będzie z nasion. Nie przyznam się Wam ile kupiłam tych małych paczuszek (wówczas z pewnością uznalibyście mnie za wariatkę). Powiem tylko, że jest ich sporo. Oprócz kwiatów jednorocznych, dwuletnich i bylin są warzywa i zioła. Byliny zaczęłam już siać. Wiedzę, o tym jak to robić zdobywam na forach, grupach, blogach, stronach ogrodniczych i w prasie.

Tak, oprócz oglądania "Gardeners' World", czytam polską edycję magazynu. W tym numerze Carol opowiada o sianiu bylin. To proste zajęcie, a daje wieloletnie efekty. 


Zimę mamy łagodną, więc nie porzuciłam ogrodu tak totalnie. Musimy jeździć na wieś w związku z budową, więc przy okazji grzebię sobie w ziemi, np. wkopuję posiane w doniczkach byliny.


Oprócz tego pielę pole perzu (na razie to on wygrywa tę walkę), a Sebastian zaczął budować ścieżki.  
Nie wiem co o nas myślą sąsiedzi, kiedy patrzą jak biegamy zimą po lasku z taczką, szpadlem i widłami, ale śmiem domniemywać, że za całkiem normalnych to nas nie mają. Cóż, ogrodnictwo wciąga, a zima dla takiego zapaleńca jak ja jest trudnym czasem. Na szczęście mąż mnie wspiera (biega ze mną po lasku/ogrodzie, nie blokuje kolejnych zakupów nasion i cierpliwie znosi moje "Kiedy przyjdzie wiosna?"). 
A zanim nadejdzie mogę skupić się na roślinach domowych. Powstała nowa odsłona kuli. Tym razem za grosze, a właściwie za parę złotych.Uwielbiam moment, gdy robię zakupy spożywcze w jakimś dyskoncie i znajduję przecenione rośliny. Tym razem miałam szczęście! Dostałam szczawik (producent nazwał roślinę Koniczynką Szczęścia) za 1 zł. Kupiłam dwie doniczki, a do kompletu dobrałam hiacynta (zielistka pochodzi z moich zasobów roślinnych).


 Najwspanialsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie te rośliny trafią latem do ogrodu, a mi po nich zostały trzy doniczki, w których posieję kolejne kwiaty.
Ciekawa jestem ilu wśród Was jest takich zapaleńców/szaleńców jak ja, i co robicie, by choć trochę zmniejszyć uczucie tęsknoty za letnimi dniami w ogrodzie? 

Pozdrawiam,
Edyta

 

Komentarze

 1. Oczko wodne to wspaniała ozdoba ogrodu! Żabka wyszła rewelacyjnie!
  Pozdrawiam Edzia, Aldona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aldona, bardzo dziękuję za miłe słowa. Muszę się też z Tobą zgodzić oczko wodne to super sprawa, Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Ja mam tak samo. Dwa razy byłam w tym roku na działee i patrzyłam tęsknie, co mogłabym zrobić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic tylko planować przyszły ogród, na szczęście zaczyna się czas siania, będzie co robić. :) Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny.

   Usuń
 3. Cześć:)
  I ja jestem u Ciebie. Nie znam tego rozkładu bloga i nie bardzo umiem się na nim poruszać ale może coś się uda. Miłośniczka ogrodnictwa :D I to jeszcze na samym początku tej fascynującej przygody z szacunkiem do zamieszkującej teren zwierzątkami. Ten teren ma niesamowite szczęście, że trafił na Ciebie. Życzę Ci aby nikt nigdy nie zabrał Cię z tej pięknej ścieżki poszanowania przyrody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, bardzo się cieszę, że do mnie trafiłaś, mam nadzieję, że jednak znalazłaś sposób na mojego bloga (najlepiej poruszać się wracając do strony głównej). Oj, nikt mnie nie odwiedzie z obranej ścieżki, uwielbiam te moje żyjątka prawie tak samo jak rośliny. Dziękuję za miłe słowa i zapraszam częściej. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Żabka wyszła rewelacyjnie. A jak powstanie oczko wodne, to może żywe się tam zalęgną:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Liczę na to, że żywe do nas przywędrują. Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Wspaniały blog. Przecudny rysunek żaby i fantastyczne zdjęcia.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, ale miłe słowa, dziękuję i zapraszam częściej. Pozdrawiam.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteście ze mną i zechcieliście coś napisać.

Popularne posty